DEVINN jako jediný vodíkový projekt ve finále soutěže E.ON Energy Globe

DEVINN jako jediný vodíkový projekt ve finále soutěže E.ON Energy Globe

Náš dlouholetý člen, DEVINN, se dostal jako jediný vodíkový projekt do finále soutěže E.ON Energy Globe. Podpořte vodík vaším hlasem v soutěži E.ON Energy Globe. Hlasovat můžete do konce srpna na tomto odkazu

Zelený vodík je jedním ze slibných energetických zdrojů budoucnosti. Do vodíku totiž můžeme poměrně snadno ukládat přebytky elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jedním z průkopníků vodíkové energetiky je právě společnost DEVINN , která v Jablonci nad Nisou provozuje energeticky téměř soběstačný firemní areál. K tomu vyvinula unikátní robotickou dobíjecí stanici pro elektromobily. Výroba a následné energetické využití vodíku může být jednou z cest, jak efektivně využívat obnovitelné zdroje energie. Solární a větrné elektrárny totiž často vyrábějí elektřinu v době, kdy ji příliš nepotřebujeme. Z těchto přebytků je možné vyrobit takzvaný zelený vodík, který se dá uchovat pro pozdější spotřebu. V případě potřeby se pak v generátoru opět přemění na elektřinu. Díky vodíkové technologii může být celý firemní areál soběstačný až z 80 %.

Firma DEVINN vyvinula generátor, který pracuje na principu vodíkových palivových článků a nabízí kapacitu až 230 kWh. Jde o mobilní zařízení, které je možné převážet na paletovém vozíku. Vodíkové technologie se zatím převážně realizují zejména v průmyslu, generátory firmy DEVINN ale mohou pracovat i v obytné zástavbě nebo jako zdroj energie pro venkovní akce, při nichž nahrazují dieselové elektrocentrály. Možnosti využití vodíku se tím významně zvyšují. Podle svých tvůrců může tato technologie výrazně pomoci k energetické nezávislosti u téměř každé budovy. Výhodou vodíku je také dlouhodobá akumulace přebytků energie. Umožňuje tak uchovat solární elektřinu z léta na pozdější zimní období.  

Kromě vodíkového generátoru vyvinula firma také mobilní nabíjecí stanici pro elektromobily. Jedná se o pojízdného robota vybaveného rychlonabíječkou, přičemž o přísun energie se stará vodíkový palivový článek. Nabíjení si uživatel objedná pomocí mobilní aplikace. Ta vyšle pokyn operátorovi, který nabíječku může řídit na dálku úplně odkudkoliv. Operátor navede vozítko s nabíječkou k elektromobilu, robot se automaticky připojí k vozidlu a přibližně během půl hodiny běžný elektromobil nabije. Vodíková nabíjecí stanice umožňuje dobíjení elektromobilů i v místech, kde není možné instalovat běžné rychlodobíječky. Jedna pohyblivá nabíječka také zvládne obsloužit více parkovacích míst. Není tak nutné pro každé místo budovat vlastní pevnou nabíječku, která by třeba větší část doby zůstala nevyužitá. Hlavním přínosem výrobků a služeb firmy DEVINN je zpřístupnění vodíkové technologie firmám všech velikostí. Dodává řešení na klíč včetně projektového řízení celé zakázky. Jejich řešení přispívá k efektivnějšímu využívání obnovitelných zdrojů energie a snižuje spotřebu fosilních paliv. 

V čem je projekt výjimečný?

  • Umožňuje akumulaci přebytků elektrické energie z obnovitelných zdrojů do vodíkových zásobníků kompaktních rozměrů.
  • Zpřístupňuje vodíkovou energetiku širšímu okruhu zájemců. Navíc lze technologii dobře rozšiřovat.
  • Nabízí robotické nabíjení elektromobilů i tam, kde není možné instalovat klasickou rychlodobíječku.

Největší přínos projektu:

  • Technologie firmy DEVINN zpřístupňuje vodíkovou energetiku všem zájemcům. Posouvá akumulaci elektřiny do vodíku k běžnému využití v administrativních i výrobních budovách. Technologie pomáhá dlouhodobě ukládat sezónní přebytky elektřiny z obnovitelných zdrojů a může výrazně zvýšit energetickou nezávislost budov.


O vítězi rozhodne vaše hlasování. Hlasovat můžete ZDE až do konce srpna.

Image

Projekt “Koordinační činnost Česká vodíková technologická platforma 2027“
CZ.01.01.01/07/24_052/0005624
je spolufinancován Evropskou uniií.